fbpx

Celem badań serologicznych jest zidentyfikowanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2, które powstały po kontakcie z wirusem. Nie potwierdzają ani nie wykluczają zakażenia koronawirusem. Podczas testu serologicznego półilościowo oznacza się przeciwciała w klasie IgM, IgA oraz IgG.

⚠️ Dodatni wynik badań może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości lub toczącej się infekcji. Wynik ujemny nie wyklucza zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

W celu wykonania badań, zapraszamy do naszego Punktu Pobrań.

Pełny panel przeciwciał

Analogicznie do innych zakażeń wirusowych, przyjmuje się, że detekcja anty-SARS-CoV-2 w klasie IgA jest możliwa nieznacznie wcześniej niż przeciwciał IgG. IgA mogą być o tyle istotne diagnostycznie, że generowane najwcześniej IgM wykazują niekiedy reaktywność krzyżową z białkami innych przedstawicieli koronawirusów. W przypadku wszystkich klas przeciwciał anty-SARS-CoV-2 wynik ujemny badania serologicznego nie wyklucza przebiegu zakażenia. W celu najlepszej diagnostyki zalecamy wykonanie pełnego panelu przeciwciał.

Wirus SARS-CoV-2 – jak powstają przeciwciała?

Dynamika powstawania specyficznych dla wirusa przeciwciał w zakażeniu SARS-CoV-2 jest charakterystyczna, jak dla innych ostrych infekcji wirusowych. Stężenie przeciwciał IgG specyficznych dla antygenów SARS-CoV-2 (IgG anty-SARS-CoV-2) zaczyna rosnąć wraz ze spadkiem stężenia IgM anty-SARS-CoV-2. IgM anty-SARS-CoV-2 stają się wykrywalne niekiedy 3 dni po wystąpieniu objawów, natomiast pomiar specyficznych IgG jest możliwy u chorych objawowych po ok. 7-10 dniach

diagnostyka badania